Piszę ten list do wszystkich, którzy nie są obojętni na stan i perspektywy dolnośląskiego pszczelarstwa. Proszę Cię abyś zapoznał się z moimi spostrzeżeniami i przemyśleniami wynikającymi z obserwacji oraz współpracy w ramach Rady Prezesów Dolnośląskich Organizacji Pszczelarskich, powołanej na początku roku 2017. Chcę abyś wiedział/a/ jak niełatwo jest współpracować z Twoją organizacją.
W lutym 2019 roku poprzez Radę poprosiłem, za pośrednictwem poczty e-mail Twoją organizację o przesłanie danych teleadresowych Twojego koła celem stworzenia bazy danych, które miałaby służyć usprawnieniu wewnętrznej komunikacji. Tylko jedna odpowiedziała na apel. Wiedz, że to nie była Twoja organizacja. Nie mniej istotną sprawą było to, że istniała możliwość pozyskania dużych środków finansowych przez koła ale niestety środki przepadły.
Na terenie Dolnego Śląska organizowanych jest wiele imprez, kursów, szkoleń o których nie jesteś poinformowany, ponieważ Twoja organizacja blokuje przepływ informacji. Przykładem takich działań może być fakt, że na kurs Rzeczoznawców Chorób Pszczół w ub roku z siedmiu powiatów naszego województwa nie było ani jednego zgłoszenia. W ciągu ostatnich lat z istniejących organizacji pszczelarskich odeszło kilka grup pszczelarzy tworząc nowe autonomiczne organizacje. Przyczyna jest chyba jedna, brak aktywności w działaniach istniejących zarządów związków. Jak wykazuje praktyka, organizacje uaktywniają się dopiero kiedy zaczną działać w nowych strukturach, czyli „na swoim”. Oczywiście każdy może, poprzez swoją aktywność, przyczyniać się do pozytywnych zmian w swoich organizacjach, potrzeba jednak zaangażowania w sprawy którymi żyjemy a także z czego żyjemy. Należałoby liczyć na większe zaangażowanie młodych pszczelarzy.
Powołana Rada Prezesów ma za zadanie koordynowanie działalności na rzecz pszczelarstwa na Dolnym Śląsku. Czy spełnia swoje zadanie? Uważam, że tak choć część członków /którzy ją wybierali/ dystansuje się od niej a część aktywnie nie uczestniczy. Aktywnością wyróżnia się kierujący nią p. Kłak, który pomimo różnych trudności i braku zaangażowania części Rady spowodował, że sprawy pszczelarskie stanowiły ważną tematykę w działalności DODR, Izby Rolniczej a w szczególności Komisji Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego. Istotną sprawą na dziś jest przepływ informacji. Bez tego nie dowiesz się gdzie i kiedy odbędzie się kolejny Kurs Rzeczoznawców, jakie będą warunki otrzymania wsparcia/dopłat z KPWP czy WFOŚiGW o których będą przekazane informacje w trakcie kursu.
Jako pszczelarz z 20-to letnim doświadczeniem w działalności społecznej na niwie pszczelarskiej widzę jak wiele rzeczy jest do zrobienia. Rzeczowa dyskusja w zarządach kół i wśród szeregowych członków może przynieść oczekiwane rezultaty.
Kazimierz Czechowski
Sudecki Klub Pszczelarza Polanka
Rok 2018
„Jeżeli należysz do organizacji pszczelarskiej to działaj, trzymaj się niej, staraj się uczynić ją lepszą ale jeżeli poznałeś Polankę, akceptujesz nasz punkt widzenia, podoba ci się nasz Statut i nasze cele, styl działania, chcesz pomóc - to wtedy zapraszamy”.
Piotr Skorupa
Koleżanki i koledzy pszczelarze!
Przychodzi taki czas, kiedy to pszczelarze dostrzegają zalety Polanki. Pozwólcie, że i ja Wam przedstawię, jak najprościej stworzyć Kluby Polanki, jak one działają i jak to wygląda od środka na podstawie opinii Klubu z Wałbrzycha i Klubu z Kościerzyny.
SPP Polanka to: organizacja pszczelarska o ogólnopolskim oddziałaniu, to nowoczesność i innowacyjność w tym również wykorzystywanie współczesnych technik komunikacji. Polanka jest trendy i na topie. Daje szanse rozwoju oraz stawia na ludzi młodych. W przeciwieństwie do innych, Polanka jest klarowna i oparta na przejrzystych zasadach.
W statucie Polanki, choć niema zapisu o klubach to decyzją Zarządu daje taką możliwość ażeby kluby tworzyć.
1. Wystarczy dosłownie 5 osób, aby taki klub zawiązać, wybierając wśród swoich koleżanek i kolegów lidera, który będzie potrzebny do komunikacji między Polanką a Klubem.
2. Każdy klubowicz winien być członkiem Polanki i przestrzegać Statut tej organizacji.
3. Na starcie otrzymujecie zniżkę członkowską, jako klubowicze. Wewnętrznie dogadujecie się jak będziecie działać w swojej małej ojczyźnie. (miasto, gmina, powiat, województwo) Dobrze jest, ażeby lider miał swoich pomocników. Ważne też jest, ażeby lider cieszył się ogromnym zaufaniem.
4. Dogadujecie miejsce i cele spotkań klubu. Ustalacie swoją wewnętrzną składkę - zrzutkę na funkcjonowanie klubu.
5. Jeżeli już działacie w jakiś określonych ramach to tym lepiej Wam będzie dołączyć się do Polanki.
6. Komunikacja w Polance i między klubami odbywa się e-mail, skype, portal Polanki, telefon, ale przede wszystkim coroczne ogólnopolskie zjazdy Polanki.
7. Kluby mogą działać formalnie, jako stowarzyszenia zwykłe, stowarzyszenia rejestrowe lub nieformalnie. Prawo tego nie zabrania.
O szczegóły zachęcamy do kontaktu. Koledzy w Wałbrzycha, Kościerzyny służą Wam pomocą i wsparciem.
Zachęcamy do odwiedzin strony klubu np. z Wałbrzycha. www.walbrzych.cba.pl
Kazimierz Czechowski
Rok 2014
"Klub Polankowy - nowa alternatywa"
Witam wszystkich.
Zastanawiasz się nad tytułem wątku, który zamieściłem? O co tu chodzi? Niniejszą informację kieruję do tych pszczelarzy, którzy nie są nigdzie zrzeszeni lub nie są zadowoleni z koła lub związku do którego obecnie należą. Być może nosiłeś się z zamiarem chęci zrobienia czegoś innego dla swojego otoczenia. Być może chciałeś założyć swoje koło. Być może czujesz się oszukany, lekceważony lub co gorsza czujesz, że nie masz wpływu na środowisko pszczelarzy w którym się obracasz. Jesteś energiczny, pełen pomysłów, dysponujesz czasem i jesteś społecznikiem? To co piszę jest właśnie skierowane do Ciebie. Sam kiedyś zostałem zmuszony do wyboru i pomyślałem, że warto spróbować czegoś innego. Dobrze jest gdy w mieście, gminie czy powiecie jest konkurencja (czytaj koła pszczelarzy). To wyzwala pokłady kreatywności wśród osób zrzeszających się w imię wspólnej idei. Osobiście uważam, że trzech błyskotliwych zapaleńców może pobudzić do aktywnego działania i powołać Klub Polankowy.
1. Rozejrzyj się dokoła. Czy w swoim gronie masz ludzi o podobnych poglądach? Czy jesteś w stanie im zaufać i czy inni mogą im zawierzyć?
2. Jeżeli jest Was trzech (mam to wypraktykowane) i chcecie zadziałać na polu społecznym to warto podjąć starania o utworzenie Klubu Polanki.
3. Dogadajcie się, który z Was będzie odpowiadał za całokształt, który za biurokrację a który za finanse. Załatwcie super przytulne miejsce na Wasze spotkania.
4. Na pierwsze spotkanie zaproście tych pszczelarzy na których Wam zależy (nie ważne czy są zrzeszeni czy nie). Dużo ludzi jest niezadowolonych z działalności obecnych kół, ale brak im alternatywy i perspektywy dobrej zmiany. Odradzam awanturników, ludzi niesłownych, sknery, krzykaczy oraz ludzi pretensjonalnych. Na kolejne spotkania zapraszajcie tych, których polecają wasi koledzy.
5. Na pierwszym spotkaniu ustalcie swoje zasady (muszą być jasne i zrozumiałe) w formie np regulaminu Klubu, który wcześniej opracujecie. Zaproponujcie harmonogram pracy. Ustalcie swoje wewnętrzne składki, które będą w całości waszymi środkami finansowymi (nie musicie nikomu płacić żadnej daniny co jest powszechnie praktykowane). Ustalcie sobie kwotę opłaty wpisowej, bo dobrze jest mieć uzbierane fundusze na dobry start.
Zasadą jest - "kogo nie ma, ten już pojadł". Zróbcie tak, żeby to członkom zależało na Klubie. Dajcie im to czego do tej pory nie mieli. Często się spotykajcie. Pijcie dobrą herbatę i kawę z miodem i zapraszajcie tych, którzy są wartościowi i merytoryczni. I pamiętajcie nie musicie ciągle mówić o pszczołach. Jest tyle ważnych tematów do poruszenia....
6. Nie potrzebna jest Wam ani komisja rewizyjna ani sąd koleżeński. Po co tworzyć zbędną biurokrację z ludzi, którzy nie są do tego merytorycznie przygotowani. Uważam, że Wasz autorytet powinien być tak wielki, że wszelkie działania opierać się będą mogły na zasadzie wzajemnego zaufania.
7. Jeżeli zdarzy się Wam sprzeczka, kłótnia (nie mająca podstaw merytorycznych) to od razu reagujcie i wykluczcie taką osobę ze swojego środowiska. Zaręczam, że będzie to lepsze dla ogółu.
8. Nie przyjmujcie członków, którzy łamią prawo weterynaryjne. Bądźcie przy tym konsekwentni, żeby Wam ktoś później niczego nie zarzucił. Bądźcie prawdomówni i wiarygodni.
9. Jeżeli jakiemuś członkowi Waszego Klubu powinie się noga, zawsze będzie członkiem Polanki. Nie zostawiony jest na lodzie. Ma też inne możliwości, bowiem wykluczenie z Klubu nie jest jednoznaczne z wykluczeniem z Polanki.
10. Nie słuchajcie plotek na swój temat, na temat Klubu. Róbcie swoje. Wierzcie mi, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą Wam kłody pod nogi rzucać.
Polecam również założenie strony internetowej, w ten sposób będziecie pozyskiwać z waszego okręgu nowych członków.
W Polsce powstają Polankowe Kluby. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Pierwsze informacje otrzymacie od Zarządu Polanki. (Dla Klubów jest obniżona składka członkowska). Mam nadzieję że, przybliżyłem choć trochę pewne zasady, które sam mam wypraktykowane. Proszę mi wierzyć - to działa!
Życzę wszystkim inicjatorom, założycielom Klubów powodzenia! Na pewno warto!