Historia - Sudecki Klub Pszczelarza Polanka

Elitarny Sudecki Klub Pszczelarza Polanka
Przejdź do treści

Menu główne:

To już ponad pięć lat :)

Minęło już pięć lat od powstania Wałbrzyskiego Klubu Pszczelarza. Te pięć lat skłania do refleksji nad jego działalnością.
Trochę historii.
70% członków Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wałbrzychu w roku 2012r opowiedziało się za opuszczeniem struktur DZP (PZP). Była to trudna decyzja, ale jak się okazało po latach, trafna. Gdy w kole dzieje się źle, są kłótnie, spory, zwady, wzajemne oskarżenia i nie ma kto ze sztandarem iść to lepiej pożegnać się i zacząć od nowa. Tak też zrobiliśmy. Wraz z dwoma kolegami pszczelarzami stworzyliśmy nasz Klub odrywając się od Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu. W owym czasie nie podobały nam sie działania PZP a DZP nie chciało przyjąć naszej argumentacji i propozycji pozostania. Z otwartymi rękami przyjęło nas ogólnopolskie Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich Polanka. Stowarzyszenie Polanka działa trochę inaczej. Nie ma co sie dziwić. Z roku na rok przybywa coraz to więcej członków tego stowarzyszenia. Co prawda nie ma tu odznaczeń, medali, statuetek i każdy pracuje społecznie, ale dzięki temu wszyscy są równi wobec siebie.
Życie od nowa.
A co u nas? Stworzony został nasz wewnętrzny regulamin. To taki pewnego rodzaju "palec" ażeby nie było wybryków. Nie wszyscy muszą być w Polance. Pozbyliśmy się zbędnej komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego. Zarząd zdobył ogromny autorytet wśród swoich członków cieżką pracą społeczną. Obecnie jest nas 43 pszczelarzy. Zauważyłem, że zgłaszają się do nas pszczelarze, którzy mają do Wałbrzycha ponad 50 km. Czas na zmianę nazwy Klubu zbliża się nieubłagalnie. Połowa naszych członków komunikuje się na drodze poczty email. Mamy naszą Klubową stronę internetową www.walbrzych.cba.pl gdzie widać nasze działania wewnątrz Klubu. Prężnie działający Zarząd to połowa sukcesu. Drugą połowę stanowią członkowie. Czynnikiem łączącym te połówki jest wzajemne zaufanie, dialog i zrozumienie. W Klubie też mamy swoje problemy. A kto ich nie ma? Największy problem było miejsce zebrań, ale i tu sobie poradziliśmy. Mamy je za darmo. Klub wydał ulotkę dla konsumentów miodu, mamy swoje Klubowe nalepki na auta, butony dla wyróżnienia. Pszczelarze korzystają z tego samego programu pomocy co wszyscy. Nie każdy z tego korzysta. To jest indywidualna sprawa pszczelarza. Najważniejsze, nikt się o nic nie kłóci a każdy kto chce skorzystać z programu dostaje tyle ile mu się należy. Bardzo dobrym sposobem na integrację członków Klubu jest co roczne grillowanie. Przy dobrym trunku otwierają się usta. Na spotkaniach każdy może napić się kawy lub herbaty. A mamy już taką tradycję, że każdy nowy członek Klubu przynosi na pierwsze spotkanie blachę ciasta dla wszystkich.
Ostatnio Zarząd Klubu, zaangażował się w Forum Młodych Pszczelarzy, które odbyło się na zamku Grodziec jak również zostaliśmy koordynatorem kursu dla rzeczoznawców chorób pszczół we Wrocławiu na które zapraszamy o ile będzie miejsce. www.rzeczoznawca.cba.pl Sponsorem kursu jest Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego.
z pszczelarskim pozdrowieniem
Kazimierz Czechowski

Zarząd Wałbrzyskiego Klubu Pszczelarza, skałada serdeczne podziękowania ks. Kan. Mariuszowi Szymańskiemu z parafii Sobin koło Polkowic, za ofiarowanie Centrum Edukacji Pszczelarskiej wartościowego ekranu do projektora multimedialnego wraz z osprzętem.
Bóg zapłać za okazane dobro ks. Mariuszu.
Zarząd S.K.P.

Zachęcamy do przeczytania artykułu, który ukazał się w gazecie Panorama Wałbrzyska z dnia 25 maja 2015 a dotyczący naszego Klubu. Wywiadu udzielił nasz Prezes. Zdjęcie z pasieki naszego kolegi klubowego Stanisława Płońskiego.
http://www.strefaagro.gazetawroclawska.pl/artykul/w-walbrzychu-rusza-centrum-edukacji-pszczelarskiej

Gratulacje dla naszych pszczelarzy którzy, wystąpili w programie telewizyjnym:
http://www.daminfo.pl/spoleczenstwo-3/item/9432-cud-miod

O Centrum Edukacji Pszczelarskiej w Wałbrzychu.
http://tvwalbrzych.pl/gosc-dnia-kazimierz-czechowski/
O Centrum Edukacji Pszczelarskiej w Wałbrzychu na portalu: walbrzych.naszemiasto.pl
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/centrum-edukacji-pszczelarskiej-powstalo-w-walbrzychu-przy,3427807,artgal,t,id,tm.html

Takie mieliśmy etykiety na słoiki.
Takie mieliśmy loga na samochody.
Konkurs Klubowy rozstrzygnięty !!!
Nagrodzeni!!!
Eugeniusz Czyrko, Roman Moliński, Tadeusz Mierzwa, Mariusz Oczachowski
Osoby nagrodzone w Konkursie Klubowym:
Tadeusz Mierzwa, Jarosław Baczyński, Stanisław Płoński, Mieczysław Seremak
Nagrody zostały wydane w miesiącu lipcu, zgodnie z umową po jednej z matce pszczelej.
Gratulujemy!!!


Parę słów od Klubu.
Zbliża się trudny okres dla pszczelarza. Trudny, bo wielu rolników wyjeżdża swoimi wielkimi ciągnikami robiąc opryski. Zdarza się, że opryski wykonuje się w nieodpowiednim czasie a co gorsza środkami chemicznymi, które mogą lub są szkodliwe dla naszych pszczół. W każdym przypadku jeżeli uznacie, że oprysk może być szkodliwy dla pszczół róbcie filmiki, zdjęcia i archiwizujcie, bo jak jest napisane " nie znacie dnia ani godziny". Przykład: Wieś Siodłkowice u kolegi Wawro rok 2016.  Będąc na szkoleniu w Bukowinie Tatrzańskiej w 2016r. z kolegą Tomkiem Olechowskim, mieliśmy okazję usłyszeć zapewnienie, że będzie uruchomiona pomoc dla pszczelarzy, którzy mogą potrzebować pomocy przy wytruciach, podtruciach pszczół w tym pomocy również natury prawnej. Dodatkowo, motorem do napisania tego tekstu jest fakt że, niektórym naszym kolegom posypały się pszczoły. Straty bardzo duże!!!. Dlatego też, zachęcam do działania i wypełniania ankiety, którą wcześniej wysłałem w e-mailu.  

Dlatego też:

1. Na stronie naszego Klubu w zakładce "Dla innych" jest piękny plakat, gotowy do wydruku i ewentualnego rozpowszechnienia.(mamy zgodę autora)
2. Podaję stronę gdzie w przypadku problemów w/w można szukać pomocy. http://centrumzdrowiapszczol.pl/ telefon kont.+48 602 777 162
3. W nagłych przypadkach możecie liczyć na pomoc Zarządu na miarę naszych możliwości.
4. Postaramy się w przyszłym roku zaprosić do Klubu Pana dr Marcina Raczyńskiego. Jest to kompetentna osoba, która zna się na leczeniu pszczół i problemach z wytruciami.

Na zakończenie.
Szanowne koleżanki i koledzy.
Zgłaszajcie nam, jeżeli po zimie są w waszych pasiekach olbrzymie straty. Skąd Zarząd ma wiedzieć, że stała Wam się krzywda, skoro trzymacie takie informacje w tajemnicy. To nie wstyd! {Sam miałem duże straty w 2014/2015 roku i wiem jak to boli.}
Nie dziwcie się, że jak ktoś się pyta nas o upadki rodzin pszczelich to my odpowiadamy:  "U nas rewelacyjnie, wszystkie przezimowały" a rzeczywistość jest inna.
Proszę, przemyślcie to.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego